Sadece iki yaşındaydı… Ölümü bir sır olarak kalabilir

Emilie, henüz iki yaşındayken ortadan kayboldu ve sekiz ay sonra da cesedi bulundu. Uzmanlar şimdi yaşanan bu trajik olayın detaylarına asla ulaşılamayacağından korkuyor.

Eski başsavcı Jacques Dallest, “Bu davada ne yaparsak yapalım, bunun bir muamma olarak kalacağından korkuyorum” diye itiraf ederken, müfettişler kapsamlı aramalardan sonra evin yakınında çocuğun kemikleri ve kafatasının nasıl ortaya çıktığını hâlâ çözemediler.

Dallest, “Cesedin geri kalanını bulsak bile, ölüm nedenini belirlememize yetecek kadar unsura sahip olacağımızdan emin değilim” diye ekledi.

KAYBOLDUKTAN 8 AY SONRA KEMİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Belediye Başkanı François Balique’ın verdiği bilgilere göre, Emile’nin kalıntıları geçen cumartesi günü doğa yürüyüşçüleri tarafından güneydoğu Fransa’daki sakin Alp köyü Le Vernet’in Kilise ile Şapel arasındaki yolunda bulundu.

Belediye başkanı, Emile’nin temmuz ayında büyükbabasının yanında kalırken kaybolmasından sonra son derece detaylı bir şekilde tarandığını söyledi. Yetkililer kalıntıların nasıl daha erken bulunamadığını sorarken, araştırmacılar artık kemiklerin bir insan ya da hayvan tarafından hareket ettirilmiş olabileceğini sorguluyor.

Bir gezgin, kalıntıları 30 Mart’ta, yani Emile’nin geçen yıl 8 Temmuz’da kaybolduğunun anlaşılmasından sekiz ay kadar sonra keşfetti. Yetkililer kemiklerin şu an için sadece Emile’ye ait olduğunu tespit edebildi.

Kemikleri bulan yürüyüşçünün kemikleri yerinden oynatarak polise götürmesi üzerine eleştiriler gelse de davayı yürüten savcı Jean-Luc Blachon, gezgin yürüyüşçünün şüpheli olmadığını söyledi ve onun yalnızca kalıntıları polise götürüp doğru olanı yapmak istediğini öne sürdü.

ÖLÜMÜ SIR OLARAK KALABİLİR

Ancak Blachon, polisin gizemi çözemeyebileceğini de itiraf etti: “Çocuğun düşmesi, kasıtsız adam öldürme ve cinayet arasında hâlâ bir hipotezi diğerine tercih edemeyiz.” 

Balique ise kalıntıların neden daha önce bulunamadığını anlayamadığını söyledi:

“Yakınlarda düzenli olarak yolu kullanan insanlar var. Geçen hafta kullandım. Gönüllü arama yapanların orada olduğundan eminim. Emile’yi arama çalışmaları sırasında oradaydım ve jandarmalar köpeklerle birlikte onu gözden kaçırmış olamazlar. Sonbaharda orada ağaç kesimi de yapılıyordu. Odun kesiciler de hiçbir şey görmemiş. Bu anlaşılmaz. Bu meseleye bir yetişkinin karıştığına inanmadan edemiyorum. Emile bulunduğu yere asla tek başına gidemezdi.”

“DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ OLMASI İMKANSIZ”

Haut-Vernet sakini Gilles Thézan konuyla ilgili şunları söyledi: “Ceset, Haut-Vernet’ten yalnızca bir veya iki kilometre uzakta, özellikle köpeklerle birlikte daha önce araştırılan bir yerde bulundu. Her yer yukarıdan aşağıya tarandı. Bunu daha önce kimsenin görmemiş olmasının imkânı yok.”

Jandarma sözcüsü Marie-Laure Pezant, kemiklerin oraya bir kişi veya hayvan tarafından yerleştirilmiş olabileceğini veya değişen hava koşulları nedeniyle hareket ettirilmiş olabileceğini söyledi. Ancak soruşturmaya yakın bir kaynak, hayvanların, insan kalıntılarını geri getirme ihtimalinin düşük olduğu konusunda ısrar etti.

Emile, ortadan kaybolduğu gün, büyükbabası Philippe Vedovini’nin bakımındaydı. Bir görgü tanığı, fizyoterapist-osteopat olan Vedovini’yi, Emile’in ortalıktan kaybolduğu düşünülen süreçte evinin önünde odun keserken gördü.

Gönüllüler, 25 nüfuslu küçük mezradaki bölgeyi taramak için geçen temmuz ayında yetkililere katıldı, ancak hiçbir ipucu bulamamışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x